DEMATI na neistinite i zlonamjerne navode zastupnika Harisa Silajdžića

Sarajevo,

30.07.2024.

Federalno ministarstvo unutrašnjih poslova oglasilo se povodom netačnih i tendecioznih navoda zastupnika u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH Harisa Silajdžića (SBiH) koji se odnose na javnu nabavku servera za Jedinstveni centralni matični registar Federacije Bosne i Hercegovine.

“Federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak poziva zastupnika u Parlamentu Federacije BiH Harisa Silajdžića da se ne krije iza parlamentarnog mandata i da odmah podnese krivičnu prijavu ukoliko zaista raspolaže saznanjima o bilo kakvim “štimanjima” javnih nabavki u organima uprave. Zakonska obaveza zastupnika Harisa Silajdžića je da nadležnom tužilaštvu prijavi počinjenje ili pripremu izvršenja krivičnog djela.

Mi ćemo istog dana prijaviti zastupnika Stranke za Bosnu i Hercegovinu za lažno prijavljivanje jer tvrdnje zastupnika Silajdžića nisu ništa drugo do politikanstvo Harisa Silajdžića.

S obzirom na lažne, tendeciozne i zlonamjerne navode zastupnika Harisa Silajdžića dužni smo, zbog istinitog informisanja javnosti, pojasniti sljedeće:

Zakonom o matičnim knjigama utvrđen je osnov za uspostavljanje i vođenje Jedinstvenog centralnog matičnog registra Federacije Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu JCMR).

JCMR je pušten u rad 12.5.2014. godine, odnosno, u roku kako je to utvrđeno Zakonom o matičnim knjigama.

Uspostavljanje JCMR-a je vezano za obavezu koju je Bosna i Hercegovina preuzela u vezi sa uspostavljanjem bezviznog režima koja proizlazi iz Mape puta Bosne i Hercegovine za pristup Evropskoj uniji što je jedna od aktivnosti monitoringa Evropske unije.

Sistem JCMR Federacije Bosne i Hercegovine radi već više od 10 godina bez većih zastoja i problema. Oprema koja se koristi je zastarjela i potrebno je izvršiti migraciju sistema na novu opremu kako bi se obezbijedila pouzdanost i stabilnost sistema, kao i implementirale nove tehnologije za zaštitu podataka i sigurnost sistema.

Zastarjela informatička oprema može uzrokovati česte zastoje sistema, a može i ugrožavati sistem, te je, prema standardima informacionih tehnologija, a upravo iz naprijed naveedenih razloga, spomenutu opremu nužno blagovremeno zanoviti. Ukupni sigurnosni rizik za starije sisteme povećan je zbog nedostatka dostupnih ažuriranja, tehničke podrške, nedostatka ispravki grešaka i odbrambenih mjera. Duži prekid rada ili trajni kvar jednog od servera na kojima se vode općinske/gradske matične knjige mogli bi spriječiti građane i organe uprave da ostvaruju svoja prava, odnosno onemogućavanje građanima i drugim pravnim licima pružanje usluga koje su od opšteg javnog interesa za Federaciju, odnosno Bosnu i Hercegovinu.

Radi ostvarivanja gore navedene funkcije, Federalno ministarstvo unutrašnjih poslova je pokrenulo postupak provođenja javne nabavke novog servera sistema JCMR FBiH.

Nabavka servera i opreme za JCMR FBiH, po gore navedenom postupku nabavke, treba da osigura sljedeće:

Vrši se zamjena zastarjelog hardvera postojećeg serverskog sistema JCMR FBiH koji se sastoji od dva servera, storage uređaja i backup uređaja;

Vrši se zanavljanje instaliranog sistemskog softvera (Microsoft) kupovinom novih verzija operativnih sistema;

Na novi serverski sistem izvršiće se migracija (kopiranje) postojećeg aplikativnog softvera JCMR FBiH koji uspješno funkcioniše od 2014. godine i koji se koristi u svim opštinama i gradovima FBiH.

Novi server mora biti kompatibilan sa postojećim sistemom JCMR FBiH čiji se aplikativni softver neće mijenjati. Sadašnji server JCMR je Lenovo x240, a radi od 2014. godine.

Ne postoji rizik od zastoja rada eventualnog Lenovo servera jer se samo mijenja postojeći Lenovo server. JCMR FBiH je temeljni civilni registar čije normalno funkcionisanje je od ključne važnosti za druge registre identifikacijskih podataka u BiH jer omogućava:

- uštede u pogledu pribavljanja izvoda i uvjerenja iz matičnih knjiga u najbližem matičnom

uredu u FBiH (oko 5 miliona KM);

- brže izdavanje ličnih dokumenata (lične karte, pasoši i vozačke dozvole);

- dnevno ažuriranje PIO/MIO evidencija (brisanje umrlih lica sa spiskova);

- ažuriranje biračkih spiskova CIK BiH (brisanje umrlih lica sa biračkih spiskova);

- ažuriranje evidencije ličnih dokumenata;

- pristup registru JCMR FBiH za ovlaštene državne organe;

- veliku sigurnost matičnih podataka građana u FBiH;

Napominjemo da ukupan serverski sistem sa sistemskim softverom (a ne sam Storage) vrijedi oko 100,000 KM. S tim u vezi, Federalno ministarstvo unutrašnjih/unutarnjih poslova je raspisalo nabavku novog servera za Jedinstveni centralni matični registar Federacije Bosne i Hercegovine, koja uključuje:

  1. nabavku Servera (1 kom);
  2. nabavku Backup (rezervnog) servera (1 kom);
  3. nabaku uređaja za pohranu (storage) podataka (1 kom);
  4. nabavku uređaja za snimanje i pohranu backup podataka (1 kom);
  5. te nabavku switcha (1 kom), iz čega se jasno vidi da nije tačna tvrdnja da se nabavlja samo jedan uređaj za smještanje (pohranu) podataka i da će isti koštati 100.000,00 KM.

Federalno ministarstvo unutrašnjih-Federalno ministarstvo unutarnjih poslova je prije pokretanja nabavke, provelo ispitivanje tržišta u skladu sa članom 14 a. Zakona o javnim nabavkama BiH i tom prilikom je pribavilo 2 (dvije) informativne ponude od strane potencijalnih ponuđača. Po osnovu pribavljenih informativnih ponuda, FMUP je dodao nabavku u Plan nabavki FMUP-a za 2024. godinu i Odlukom o pokretanju postupka pokrenuo proceduru nabavke.

Ugovorni organ (FMUP) je pripremio tehničke karakteristike (specifikacije) za nabavku novog servera u skladu sa čl. 54. Zakona o javnim nabavkama BiH, na način da je ugovorni organ u predmetnoj dokumentaciji predvidio kolonu "Opis ekvivalenta" i ''Ponuđena marka i model servera'' (vidjeti obrazac za cijenu ponude iz Tenderske dokumentacije), tako da svi potencijalni ponuđači mogu nuditi različite ''marke'' robe i različite modele servera uz ispunjenje zadanih specifikacija iz Obrasca za cijenu ponude. Također, Ugovorni organ je u tehničkoj specifikaciji odredio ''minimalne'' zahtjeve, što znači da potencijalni ponuđači mogu ponuditi zadane ili bolje tehničke specifikacije.

Skrećemo pažnju da je u spornom tekstu prikazan samo dio iz tehničke specifikacije Obrasca za cijenu ponude, a ne cijeli Obrazac za cijenu ponude te se time potencijalni čitaoci teksta dovode u zabludu.

Napominjemo da svi potencijalni ponuđači imaju mogućnost postavljanja pitanja putem portala javnih nabavki, kao i eventualnu mogućnost ulaganja žalbe, ukoliko nisu ispoštovani svi pozitivni propisi iz oblasti javnih nabavki.

Iz naprijed navedenog može se zaključiti da je Federalno ministarstvo unutrašnjih/ unutarnjih poslova propisalo tehničku specifikaciju u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama BiH, te da je moguće dostaviti ponudu različite marke opreme, a u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama BiH, te oštro demantujemo navode gosp. Harisa Silajdžića da će jedna od stavki iz cjelokupnog tendera koštati 100.000,00 KM.